niedziela, 2 lutego 2014

Studnia

   Od jakiegoś czasu myślę o wywierceniu studni. Oczywiście to na samym końcu - gdy nasz domek będzie już stał i gdy będziemy mieć czarno na białym czy wystarczy nam funduszy, aby sobie na nią pozwolić. Nie zamierzamy wiercić jej, aby zrezygnować z wodociągów, ale by mieć wodę do ogródka, do podlewania roślin, a także do mycia samochodu czy też do basenu. Woda z roku na rok jest coraz droższa, więc byłoby miło nie martwić się jej kosztami w przypadku ogrodu.
   Jednak pozostaje kwestia ceny badania źródła oraz wywiercenia samej studni. Dlatego też napisałam maile do kilku firm, które tym się zajmują. Oto odpowiedzi:
  Pierwszy napisał Pan Marek:

"Witam Pania koszt lokalizacji studni z gwarancja wody 350zl  koszt wykonania studni fi 100cm w srodku 1 mb 1000zl nadbudowa 1 krag +pokrywa + zamkniecie studni na klodke 400zl   Material kregi wibroprasowane z wyzszej polki solidnie ,szybko  .Pozdrawiam Marek Swachta
Witam Pani Nowak tel 785-448-422,888-448-422 ,12-373-31-39  Studnie wykonujemy caly rok ,bez wzgledy na warunki atmosferyczne ,zapraszam do kontaktu
studniemarek@wp.pl"

A tu mail od drugiego Pana:

"Witam!
  W odpowiedzi na pytanie zamieszczam wycenę: koszt wiercenia 1mb to 300zł brutto łącznie z materiałem, mianowicie:
- wykonanie odwiertu do żądanej głębokości i zapuszczenie rur PVC 225mm z atestem do wody pitnej
- wykonanie filtra na rurze PVC 225mm, dostosowanego odpowiednio do warstwy wodonośnej
- obsypanie filtra żwirem
- odcięcie wód powierzchniowo-gruntowych korkiem betonowym lub iłowym
- wykonanie obudowy studni z kręgów betonowych (płacą Państwo jedynie za 3kręgi betonowe 80-tki+ pokrywę betonową)
- odpompowanie wody naszą pompą, do momentu jej oczyszczenia i oddanie studni do eksploatacji
Wyżej wymieniona wycena zawiera kompleksową usługę wywiercenia studni, bez dodatkowych ukrytych kosztów.

W celu uzyskania szczegółowych inf. proszę o kontakt pod nr. tel. 511 619 293

Z poważaniem
Sikorski Władysław- właściciel
sikorskistudnie@onet.pl"

Pan Władysław nie wykonuje badania źródła, ponieważ jak sam twierdzi "w to nie wierzy". Po prostu wierci i wykonuje swoją robotę. Zakładając, że na przykład musiałby wiercić na głebokość 10m, to zapłacilibyśmy 3000zł plus koszt trzech kręgów i pokrywy betonowej.

Ale to oczywiście nie koniec kosztów, bowiem tak przecież nie zostawimy studni, trzeba ją jakoś ładnie oprawić. Zakochałam się w widoku takich studni:

Prawda, że wyglądają przecudnie? Koszt tego typu studni, to około 1000 zł (do 1700zł). Stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu poza względami praktycznymi. Także poważnie rozważamy posiadanie takiej studni.

A z innych rzeczy...w Castoramie zauważyłam śliczny panel drewniany na ścianę, pomyślałam, że pięknie mógłby prezentować się nad kominkiem, jeśli dołączylibyśmy do tego nieco kamienia:
cena takiego to około 47 zł /m2
4 komentarze:

 1. Oprawa studni to drugorzędowa sprawa przy braku funduszy, możesz farbami zewnętrznymi wyczarować na niej jakiś śliczny motyw. Ważne jest dowiedzenie się od sąsiadów na jaką głębokość woda stoi PRZY SUSZY, czyli latem. Oszczędność jaką zyskasz przy czerpaniu z niej wody do podlewania i mycia auta szybko Ci się zwróci. Jeśli nie zamierzacie z niej pić to nie musisz robić badań, bo po co?

  Moje poprzednie pytanie o obserwowanie jest już nieaktualne.Mąż mnie oświecił, że wcale nie muszę zaznaczać się tutaj aby móc wstawić Ciebie do siebie, więc już u mnie jesteś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie studnie potrafią być piękne i wiem to również po samym sobie. U mnie studnia wspomagana przez wyposażenie z https://www.dostudni.pl jest również piękna i przede wszystkim wydajna. Jak dla mnie nie ma drugiej takiej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

  OdpowiedzUsuń